Kadarkút

Leégett az Otthonunk


Február 13-án hajnalban megdöbbentő látvány tárult a korán kelő kadarkúti és vótapusztai lakosok elé. A hóesés függönye mögött hatalmas vörös lángnyelvek és sűrű füst tört az ég felé az idősotthonnak helyet adó kastélyépület felől. Égett a Magyar Pünkösd Egyház Szeretetotthona.

A tüzet az Otthon lakói észlelték. Az illetékes hatóságokat, illetve az intézmény vezetőjét hajnali öt óra után néhány perccel – miután megkísérelték az oltást maguk megkezdeni – Farkas Jánosné Mónika és Kaposi Anna, az éjszakai szolgálatot ellátó nővérek értesítették. Mónika férjét is riasztotta, aki néhány segítőkész vótapusztaival együtt sietett a bajba jutottak segítségére. Életeket mentettek meg! Ők voltak azok, akik emberi eszközei voltak a Mindenható Istennek, és a körülményeket tekintve csodával határos módon, minden sérülés nélkül a konferencia-pavilonba menekítették az Otthon negyvenhat lakóját. Innen hamarosan az önkormányzat kollégiumába szállították őket.

Hamar elterjedt a hír
A katasztrófavédelem nagy erőkkel vonult ki, tíz tűzoltóautó negyven emberrel, mellettük a rendőrség és a mentők, majd az önkormányzat illetékesei és a környékbeli lakosság egy része is hamarosan a helyszínen volt.  
Az évek során kialakított jó kapcsolatok és szakmai együttműködés révén Óvári Róbert igazgató testvérünknek sikerült elérni, hogy az idős lakók nagy többségét még a délelőtt folyamán – az őket ellátó munkatársakkal együtt – a megyei fenntartásban működő  gyöngyöspusztai és a kálmáncsai intézmény befogadta, és csak néhányan döntöttek úgy, hogy átmenetileg hozzátartozóikhoz  költöznek.
A katasztrófavédelemi szerveket követően a megyei és az országos médiumok munkatársai is hamarosan a helyszínen voltak, így már kora reggel elterjedt a hír az egész országban. Az égő épületről készült képek és tudósítások néhány órán belül a világhálóra is felkerültek, így távolban élő testvéreink is értesültek a hírről. A tűzoltók egyébként közel négy órán keresztül küzdöttek a lángokkal, amelyeken csak reggel kilenc óra előtt néhány perccel sikerült úrrá lenni, de a helyzet súlyosságát jól jelzi, hogy azok délután négy óra körül, sőt még kedden délelőtt is újból feléledtek.

Siralmas látvány
Hétfőn kora délután értünk a helyszínre. Ekkorra már  Óvári Róbert testvérünk, az intézmény igazgatója higgadtan és határozottan az értékmentést irányította, így a működés jogi feltételeinek szempontjából jelentőséggel bíró iratanyagot sikerült biztonságba helyezni, és a berendezés egy részét is ki tudták menteni az épületből. A tűzoltókon kívül számos önkéntes segítő, közöttük testvérek, régi munkatársak, az épület átalakításán dolgozó vállalkozás vezetője és munkatársai dolgoztak a bútorok és más értéktárgyak megmentésén – köszönet ezért nekik.
A látvány – emberi nézőpontból – siralmas, és minden erőfeszítés ellenére a veszteség óriási. Az Otthon idős lakói és munkatársai olyan sokkot éltek át, amit csak hosszú idővel és hatékony segítséggel lehet kezelni. Hála Istennek, jelentkeztek olyan testvéreink, akiknek szakértelmük és elhívásuk is megvan ehhez a munkához, így a gyógyulásra nézve jó reménységben vagyunk. Az anyagi károk százmilliós nagyságrendűek, de jelenleg még becslésük is nagyon nehéz, ugyanis a tűz után az épületszerkezetekbe jutott és ott megfagyott víz tovább rongálják a még álló épületrészeket. Az teljesen egyértelmű, hogy a szívünknek olyan kedves kastély teljes tetőszerkezete és emeleti födémjének nagyobb része teljesen megsemmisült, emellett pedig valószínűleg a földszinti födém egyes területei is jelentősen károsodnak. Az elázott szerkezetek fagyása miatt a vakolatok, burkolatok is tönkrementek, gyakorlatilag a tartófalak és a szuterénszint maradtak meg viszonylagos épségben.

Példa nélküli összefogás
A hírre szinte azonnal reagált az ország testvérisége és a Közösség barátainak nagy része. A pünkösdiek mellett a testvéregyházak képviselői, kormányzati tisztviselők, politikusok hívták az elnökséget és biztosították együttérzésükről, támogatásukról egyházunkat. Elektronikus levelek tucatjait kaptuk személyes és központi postafiókjainkba, de például pécsi gyülekezeteinkből már hétfőn délután két autóval személyesen is megjelentek testvérek, hogy a kármentésben segítsenek.
Az összefogás szinte példa nélküli, és ez biztató, azonban – ahogy ez szokott is lenni – a neheze még csak most jön. A katasztrófavédelmi hatóság néhány napon belül lezárja az ügyet és átadja a területet. Az elnökség – idejüket, tudásukat felajánló testvérekből – felállította azt a munkacsoportot, akik segítik Óvári Róbert testvérünket a további munkákban. Marton Ákos vállalta a romeltakarítás, és a szükséges bontási munkálatok szakmai irányítását és felügyeletét, Dr. Vígh Károly és Dr. Vándor György, az OCM jogászai vállalták a jogi természetű kérdések megoldását, illetve menedzselését, Várhegyi Attila pedig az egyházközpont segélykoordinátoraként fogadja a természetbeni felajánlásokat, és a helyszíni vezetőkkel együttműködve szervezi azok felhasználását.

Mit tehetünk?
Aligha kérdés, hogy az Otthon újjáépítéséhez elsősorban pénzre, méghozzá sok pénzre lesz szükség. Természetesen kétkezi munkával sokat takaríthatunk meg, azonban az első fázisban csak speciális eszközökkel és szakmai felkészültséggel rendelkezőket, így az építőiparban, illetve az alpintechnikában szerzett tapasztalatok birtokában levőket várjuk, hiszen csak ők tudnak hatékony segítséget nyújtani.
A megrendülés mellett bátorító érzés, hogy folyamatosan érkeznek hozzánk az együttérző, támogató megnyilatkozások. Minden felajánlást örömmel fogadunk és nagyra értékelünk, ezért egy közvetlen segélyvonalat állítottunk fel ahhoz, hogy a kommunikáció ebben a kérdésben a lehető leghatékonyabb legyen. A segelyvonal@punkosdi.hu e-mail címen, illetve a 06-70/618-1222 telefonszámon érhető el egyházunk segélykoordinátora, ezen a címen tudjuk fogadni a jelentkezéseket, illetve válaszolunk a felmerülő kérdésekre. A pénzbeli adományokat a Magyar Pünkösdi Egyház Kereskedelmi és Hitelbanknál vezetett 10409015-49565257-53501078 számú segélyszámláján fogadjuk, és ezúton is kifejezzük köszönetünket minden támogatásért.           
Pontosan tudjuk, hogy bármennyi pénz és munka sem lesz elég a feladat megoldásához. Ha ezek mellett a Mindenható Isten nem lesz mellettünk, minden erőfeszítés haszontalan, ha azonban ő velünk lesz, nem lesz legyőzhetetlen az eddig látott legnagyobb akadály sem! Ebben a biztos tudatban dolgozunk, és készülünk az újjáépült Otthon megnyitójára!

További fotók és naprakész információk: www.punkosdi.hu

Kecser István
MPE főtitkár 

A Kadarkúti Szeretetotthonnak történő segítségnyújtás lehetőségeiről az alábbi elérhetőségeken lehet érdeklődni:

Tel.: 70/618-1222
E-mail: segelyvonal@punkosdi.hu

A pénzbeli adományokat a Magyar Pünkösdi Egyház K&H-nál vezetett 10409015-49565257-53501078 számú segélyszámlájára lehet utalni.

Összes oldalmegjelenítés